Francia Bulldog
„Egy francia bulldog mosollyal és hűséggel tünteti ki napjainkat.”
„Egy francia bulldog mosollyal és hűséggel tünteti ki napjainkat.”
Egy francia bulldog kiváló választás lehet számos okból, ha kutyát szeretnél.
A francia bulldogok általában nagyon barátságosak és szeretetteljesek. Jól kijönnek a gyerekekkel és más kisállatokkal is, kis méretük miatt ideálisak lakásban való tartásra. Nem igényelnek túl nagy helyet, és könnyen alkalmazkodnak a bármilyen környezethez.
Viszonylag alacsony aktivitási szinten élnek, napi néhány rövid sétára van szükségük, így nem igénylik a hosszas futást vagy extrém sportokat. Általában könnyen taníthatók, és jó természetük miatt jól reagálnak a pozitív megerősítésre.
A francia bulldogok aranyos megjelenésükkel és jellegzetes arcvonásaikkal sok ember szívét megnyerik. Kiváló társak, akik hűségesen és szeretetteljesen állnak gazdáik mellett. Ezek a kutyák gyakran különleges személyiséggel rendelkeznek, ami rengeteg vidám pillanatot hozhat az életbe.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a francia bulldogoknak vannak egészségügyi kihívásaik, mint például sok más népszerű fajtánál, náluk is előfordulhatnak örökletes betegségek, például légzőszervi, bőr- és gerincproblémák, amelyek genetikai háttere jól vizsgálható ezért is szükséges a megfelelő tenyésztő kiválasztása. Érdemes alaposan tájékozódni, mielőtt döntést hozol!
Egy kiskutya új családban való elhelyezése izgalmas és sok szempontból kihívásokkal teli folyamat. Íme néhány jótanács, amelyek segíthetnek a zökkenőmentes kezdethez:
Biztonságos környezet: Győződj meg arról, hogy a lakás vagy ház kutyabiztos. Tartsd távol a veszélyes tárgyakat, biztosítsd, hogy ne legyenek vegyszerek, elektromos kábelek, lenyelhető tárgyak a padlón, mint például apró játékok, zsinórok stb., vagy olyan veszélyes elemek, amiket meg tud enni, rágni. Távolíts el mindent, ami esetlegesen sérülést okozhat (pl. üveg, éles eszközök). A tisztítószereket, gyógyszereket és egyéb veszélyes anyagokat tartsd zárt szekrényben.
Ezek a kiskutyák számára mérgezőek lehetnek. Ellenőrizd, hogy a lakásban található növények nem mérgezőek-e a számára. Ha nem vagy biztos benne, a biztonság kedvéért távolítsd el, amik potenciálisan veszélyesek lehetnek. Amennyiben lehetséges, alakíts ki zárt területeket, ahol a kiskutya biztonságosan játszhat és pihenhet. Használhatsz playpen-t vagy kutyakerítést.
Külső környezet: ha van udvar, győződj meg róla, hogy a kerítés elég magas és biztonságos, hogy megakadályozza a kiskutya kijutását, illetve távolítsd el az udvaron található veszélyes anyagokat is (pl. mérgező növények, vegyszerek). Kint és bent is alakíts ki a kiskutyádnak kényelmes helyet, ahol pihenhet és elvonulhat, ha szüksége van egy kis időre magának.
Különösen az elején fontos, hogy figyeld a kiskutyádat, így elkerülheted a baleseteket.
Ezeket a lépéseket követve biztonságos és kellemes környezetet tudsz kialakítani a kiskutyád számára, ami segíti a beilleszkedését és a fejlődését.
Felszerelés: A kiskutya érkezése előtt szerezz be mindent, amire szüksége van, kiváló minőségű ételt, táplálékkiegészítőket (a velünk megbeszéltek szerint) továbbá kutyatálat, itatót, fekhelyet, plédet, játékokat (rágós játékokat, labdát, kifejezetten kutyáknak készült játékokat, amelyek nem tartalmaznak kisméretű részeket, amelyek lenyelhetők), pórázt, nyakörvet, hámot. Higiéniai eszközöket, pl. sampont és fésűt, körömvágót, kefét (szőrzet típustól függően), redőtisztító folyadékot, mancs, orr ápoló termékeket, kutyafogkefét, kutyapiszok zacskót, popsitörlő kendőt. Utazási kellékeket:(pl.: kutyaszállító táska/boxot, biztonsági övet kutyák számára).
Fokozatos bemutatás: Ha van másik háziállatod, lassan és fokozatosan ismerkedjenek meg egymással. Eleinte tartsd őket külön, majd fokozatosan engedd őket egyre közelebb egymáshoz.
Rutin kialakítása: A kutyák a rutint kedvelik. Határozz meg rendszeres időpontokat az etetésre, sétákra és játékra, hogy a kutyus érezze, biztonságban van.
Türelem: Az új környezethez való alkalmazkodás időt vehet igénybe. Légy türelmes, és támogasd a kiskutyát az átmeneti időszakban.
Képzés: Kezdj el minél hamarabb alapvető parancsokat tanítani, mint például „ül”, „feküdj”, „gyere”. Ez segít a kutyának és neked is a kommunikációban és a fegyelem kialakításában.
Szeretet és figyelem: Adj időt a kutyának arra, hogy megszokja az új családot. Szeretettel és figyelemmel hamar kialakul a kötelék köztetek.
Amit még kérek tőled, hogy mozgólépcsőn, lépcsőn kézben szállítsd, magasabb helyekre ne engedd felmászni, sétáltatásnál ne engedd olyan helyekre, ahol sok állat előtte megfordulhatott, ne igyon bele pocsolyákba, más állatok ürülékével ne kerüljön kapcsolatba, macskák együtt tartása esetén fokozott figyelmet fordíts egy esetleges nem kívánt fertőzöttség elkerülésére. Gépjárműben és utcán ne hagyd felügyelet nélkül.
A francia bulldogok különösen népszerű kutyafajták, de sajátos igényeik és jellemzőik miatt különös figyelmet igényelnek, megfelelő gondozásuk fontos egészségük és jólétük megőrzéséhez. A francia bulldogok szeretetteljes és hűséges társak, ezért az ápolásuk során a szeretet és a gondoskodás mindig legyen jelen. Íme néhány alapvető ápolási tipp:
Etetés szempontjából, hogy a kiskutyádnak mi az ideális napi adagja az nagyban függ a kutya méretétől, testalkatától, metabolizmusától és aktivitás szintjétől, de kb (150-180 g). Éppannyira különbözőek a kutyák, mint mi emberek, kortól függően változik az adag mértéke is, ezért nem lehet pontos adatokat meghatározni.
Teljesen egyértelmű, hogy egy izgő-mozgó kutyusnak sokkal több tápanyagra van szüksége, mint egy lusta kutyusnak. Az étel minősége is rengeteget számít, minél jobb minőségű, annál táplálóbb lesz az a kutyusod számára.
Fontos, hogy az evést követően hagyj időt a pihenésre. Az étkezés utáni, azonnali mozgás puffadáshoz vezethet, ez pedig sajnos nagyon komoly probléma lehet, a francia bulldogra különösen veszélyes, hiszen a faj néhány egyedének érzékeny a gyomra és/vagy hajlamos a felfúvódásra. Éppen ezért az az ideális, ha az etetési idő minden esetben a napi séta utánra esik majd..
A francia bulldogok általában napi kétszeri etetést igényelnek. Az étkezések közötti időtartam legyen körülbelül 8-12 óra. Mindig biztosíts friss, tiszta ivóvizet.
Testsúlyfigyelés: Figyeld a kutyád testsúlyát, és állítsd be az adagokat, ha szükséges, ők hajlamosak az elhízásra, ezért fontos a megfelelő dietetikai kontroll. Minden kutya egyedi, ezért figyeld a kutyád reakcióit az ételekre, és szükség esetén módosítsd az étrendet.
Jutalomfalatok: Válassz egészséges, alacsony kalóriatartalmú lehetőségeket. Kaphat, de mértékkel! A jutalomfalatok egyébként lehetnek zöldség- és gyümölcsdarabok is, bizonyos gyümölcsöket és zöldségeket (mint a sárgarépa vagy az alma) is adhatunk a kutyának, de mindig ellenőrizd, hogy azok biztonságosak-e a számára.
Tilos ételek: Ne etess olyan ételekkel, amelyek mérgezőek kutyákra, mint például csokoládé, hagyma, fokhagyma, szőlő vagy mazsola.
A gazdikat mindig tájékoztatjuk pontosan milyen ennivalót kaphatnak a kutyusok, mi az a mi nem jár kockázattal és mi az, amivel egyértelműen tilos megkínálni.
A francia bulldogok mozgásigénye viszonylag alacsony a legtöbb más kutyafajtához képest. Ezek a kutyák általában nem igényelnek hosszú sétákat vagy intenzív sporttevékenységeket, de a megfelelő táplálás mellett mindenképpen biztosíts elegendő mozgást számára. A rendszeres séta és játék segít a kutyád súlyának és általános egészségének megőrzésében.
Napi 30-60 perc séta, játék vagy kisebb aktivitás elegendő számukra a fizikai és mentális stimulációhoz és mivel nem túl aktív kutyafajtáról van szó, ami lényeges, hogy a túlzott megterhelést mindenképp el kell kerülni, különösen a meleg időjárásban.
Kisebb, játékos aktivitások, mint például a labdázás vagy a bújócska, megfelelőek lehetnek számukra. A rendszeres, de mérsékelt mozgás segít megőrizni az egészséget, és a megfelelő izomzat, küllem kialakításához is elengedhetetlen.
Bundakezelés: A francia bulldog rövid szőrű, ezért viszonylag kevéskevés ápolást igényel a gyakori fürdetés nem szükséges. Havonta egyszer elegendő, az ápoláshoz használj jó minőségű kutyasampont a bőr természetes olajainak megóvása érdekében. Minden egyes fürdetés után szánj időt arra, hogy a redős bőrét alaposan megtöröld, és megszárítsd!
Hetente egy-két alkalommal érdemes átkefélni őket egy puha sörtéjű kefével, hogy eltávolítsuk a laza szőrszálakat és serkentsük a bőrfelület vérkeringését.
Fülápolás: A francia bulldog fülének rendszeres ellenőrzése és tisztítása fontos. Füleit tisztítsd meleg, enyhén nedves ruhával, vagy popsitörlővel használhatsz vattapamacsot vagy fültisztító folyadékot, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket a fülek széleit pedig óvatosan tisztítsd meg fültisztító pálcikával. A hallójáratába soha ne dugd be a pálcikát! Ha száraz a füleinek széle, kend be egy kis ásványi- vagy babaolajjal. Olajat egyébként használhatsz még a kutya száraz orrára is.
Szemápolás: Ezek a kutyáknak hajlamosabbak a könnyezésre. Tisztítsd meg a szemük körüli területet puha nedves ronggyal, vagy redő tisztító folyadékkal, hogy eltávolítsd a könnyezés okozta foltokat.
Szájápolás: A francia bulldogok hajlamosak a fogkőre és a szájüregi betegségekre. Rendszeresen ellenőrizd a kutya fogait, és lehetőség szerint használd a kutyák számára szolgáló fogkrémet a fogmosásra, vagy tisztíttasd akár állatorvosi rendelőben történő fogászati kezelés formájában.
Körömvágás: A francia bulldog körmét rendszeresen vágni kell, hogy megelőzd a túlnövést. Ezzel könnyen megelőzhetők a repedezések, törések, amik nem mellesleg nagyon fájdalmasak lehetnek számukra. Megmutatom, hogy csináld, de ha mégsem vagy biztos a helyes körömvágásban, kérd meg az állatorvosod vagy egy állatorvosi asszisztenst, hogy levágják helyetted.
Bőrápolás: Figyelj a bőrük állapotára, különösen a redők között, amelyek könnyen begyulladhatnak. Tartsd ezeket a területeket szárazon, ezzel elkerülhetők a bakteriális fertőzések, ezért ezeket a területeket mindenképp érdemes kétnaponta kitisztítani.
A francia bulldog egészségügyi ellátása fontos ahhoz, hogy a kutya hosszú és egészséges életet éljen. Rendszeresen foglalkozz a kutyád egészségével és jólétével, hogy megelőzd a komolyabb betegségeket, és javítsd az életminőségét.
Itt van néhány javasolt lépés az éves egészségügyi gondozásához:
Állatorvosi ellenőrzések: Évente legalább kétszer látogassatok el az állatorvoshoz. A rutin vizsgálatok során ellenőrzik a kutya súlyát, bőrét, szőrét, szívét, tüdőit és egyéb fontos egészségi paramétereket.
Védőoltások: Fontos, hogy a kutya évente megkapja a szükséges védőoltásokat. A kutyád életkorától és egészségi állapotától függően az állatorvos javasolhatja a különböző oltások beadását.
Féreghajtás és parazitaellenes kezelések: Évente legalább kétszer végezz féreghajtást, és rendszeresen használj bolhairtó és kullancsirtó szereket, különösen, ha a kutya sok időt tölt a szabadban.
Figyeld a változásokat: Bármilyen szokatlan viselkedés, étvágycsökkenés, hányás, hasmenés vagy más egészségügyi problémák esetén azonnal keresd fel az állatorvost.
A francia bulldog szocializációja kulcsfontosságú ahhoz, hogy kiegyensúlyozott és jól viselkedő kutyát neveljünk. Íme néhány lépés és tipp, amelyek segíthetnek a francia bulldogod szocializálásában:
Őket általában könnyű tanítani, nevelni, nevelésüknél érdemes figyelembe venni, hogy bár rendkívül intelligens kutyák és szeretnek a gazdájuk kedvében járni, nagyon makacsok és önfejűek is tudnak lenni.… emellett pedig nehezebb szobatisztaságra is nevelni őket.
Határozottnak és türelmesnek kell lenni velük!!!!
Számos különböző nevelési módszer vált már be ennél a kutyafajtánál, ezért ne add fel, ha az első módszerrel nem éred el a várt eredményeket; próbálj ki egy másikat! Egy tipp: a francia bulldogok imádnak mindent játékként felfogni, a túlzott fegyelmezést azonban nem kedvelik, hiszen meglehetősen makacs a természetük.
Ettől függetlenül a nevelése során fontos a következetesség és még egyszer hangsúlyozom a megfelelő türelem. Mivel a hasát rendkívül szereti, így a tanítása során a jutalomfalat jó megoldást jelent, és ha mindent jól csinálsz felnőtt korára könnyen kezelhető, engedelmes kutya lesz belőle. Szeret a figyelem középpontjában lenni, ami problémákhoz vezethet, ha túl elnéző vagy vele.
Ha kiskorában megengedted neki, hogy olyan dolgokat csináljon, amit nem szabad, később szinte estélytelen, hogy leszoktasd róla, így nagyon fontos, hogy bármennyire is aranyos a kölyökkutya, neki is szüksége van néhány szabályra, amit muszáj betartatnod.
Nagyon érzékenyek a hanghordozásra és igénylik a dicséretet. Időnként féltékenyen is fog viselkedni, ha nem ő kapja a legtöbb figyelmet. Imádd, szeresd, de jusson eszedbe, ha túl elnéző leszel vele az elején, az elkényeztetett kutyusoknál bizony előfordulhatnak viselkedésbeli problémák felnőtt korban.
A túlságosan elkényeztetett francia bulldogok meg hajlamosabbak az irigységre is, főleg akkor, ha saját gazdijukat meglátják egy másik kutyával, vagy ha akár egy másik ember közeledik hozzájuk.
Korai szocializáció: A francia bulldogok szocializációját a kölyökkorban érdemes elkezdeni, ezért érdemes őket minél több különböző helyzetnek, embernek és más állatnak kitenni.
Pozitív élmények: Az új emberek, állatok és környezetek bemutatása során mindig ügyelj arra, hogy pozitív élményekkel társítsd őket. Jutalomfalat, dicséret vagy játék formájában jutalmazd a kutyádat, amikor új helyzetekben jól viselkedik.
Kutyás közösségek: Ha lehetséges, engedd, hogy a francia bulldogod találkozzon más kutyákkal is. Kutyaparkok vagy szocializálós tréningek nagyon hasznosak lehetnek.
Különböző környezetek: Vigyázz rá, hogy különböző helyszíneken is megforduljon, például sétálj vele forgalmas utcákon, állatkertekben, városi rendezvényeken.
Fear-free filozófia: Mindig ügyelj arra, hogy olyan tapasztalatokat biztosíts a kutyád számára, amelyek nem okoznak neki félelmet. Ne erőltesd a szocializációt, ha látod, hogy a kutya kényelmetlenül érzi magát; inkább lépj vissza, és fokozatosan szoktasd hozzá az új helyzetekhez.
Képzés: Használj pozitív megerősítést alapú képzést, hogy megtanítsd a vezényszavakat és az alapvető parancsokat. Ez segít a francia bulldogodnak abban, hogy magabiztosabbá váljon.
Rendszeresség: A szocializáció egy folyamat. Érdemes rendszeresen és következetesen új helyzetekbe hozni a kutyát, hogy megszokja a változatos környezeteket.
Figyelem: Figyeld a kutyád reakcióit, és ha észreveszed, hogy szorong vagy fél valamitől, adj neki időt, és ne erőltesd rá tovább az adott szituációt.
Pozitív megerősítés: A nevelés során a pozitív megerősítést (jutalmazás) kell alkalmazni, hogy erősítsd a jó viselkedést.
A francia bulldogok emocionális szükségletei rendkívül fontosak, mivel ezek az ebek erősen kötődnek a családjukhoz és a gazdáikhoz. Íme néhány kulcsfontosságú emocionális szükséglet:
Társas interakció: A francia bulldogok társas lények, akiknek szükségük van a gazdijukkal való folyamatos kapcsolatra. Szeretik a figyelmet, a játékot és a simogatást, így fontos, hogy a gazdi rendszeresen foglalkozzon velük.
Stabilitás és rutinszerűség: Ezek a kutyák jól reagálnak a kialakult rutinokra. A napi séták, etetés és játék időpontjainak következetessége segít nekik biztonságban érezni magukat.
Figyelem és szeretet: A francia bulldogok számára a figyelem és a szeretet kifejezése elengedhetetlen. A pozitív megerősítés, mint a dicséret és a jutalomfalatok, erősíti a köteléket a gazdával.
Szocializáció: Fontos, hogy a francia bulldogokat korán szocializáljuk más kutyákkal és emberekkel. Ez segít nekik, hogy magabiztosabbak legyenek és elkerüljék a szorongást vagy agressziót.
Játék és fizikai aktivitás: A játéknak nemcsak fizikai, hanem emocionális értelme is van. A francia bulldogoknak szükségük van a szellemük és testük edzésére, valamint a szórakozásra.
Megnyugtatás és pihenés: Ezek a kutyák is igénylik a pihenést és a nyugalmat. Kényelmes pihenőhely a biztonság és a komfort érzetének fenntartásában segít.
Biztonságos környezet: A francia bulldogok érzékenyek lehetnek a környezeti változásokra, ezért fontos, hogy biztonságos és nyugodt környezetben éljenek.
Ezek az emocionális szükségletek segítenek abban, hogy a francia bulldogok boldogok és egészségesek legyenek, valamint megerősítik a köteléket a családtagokkal.
Ők nagyon társaságkedvelők, igénylik a figyelmet és az interakciót. Tölts sok időt a kutyáddal, hogy biztosítsd a boldogságát és jó közérzetét.
Ezek az alapvető szempontok segítenek abban, hogy a francia bulldogod egészséges és boldog életet éljen.
Ha francia bulldogot szeretnél választani magad mellé, érdemes számolnod azzal is, hogy ő egy betegségekre igencsak hajlamosabb fajta.
A francia bulldog lapos arcú fajta (Brachycephaly), aminek köszönhetően hajlamos az úgynevezett obstruktív légúti szindrómára, azaz légszomjra. Ezt az egészségügyi problémát az arc rövid szerkezete okozza, amelynek köszönhetően az orr hátsó részén és a torokban található szövetek összenyomódnak.
Hajlamosak az elhízásra, ami az ízületeinek sem nem tesz jót, valamint egy bulldognak az őket oly különlegessé tevő denevérfülek sajnos sokszor betegségek forrásai. A keskeny hallójárat és a szélesen nyitott bejárati nyílás azt eredményezi, hogy a baktériumok és a kosz könnyen bejutnak a fülbe, itt aztán fertőzést vagy gyulladást okozhatnak még gondos ápolás mellett is.
Testfelépítésük miatt a (rövid hátsó lábak, rövid farok) a gerincfájdalmaktól a porckorongok elcsúszásáig számos probléma kialakulhat. A csigolyaközi lemezbetegség akkor jelentkezik náluk, amikor a csigolyák között található porckorongok tokja megreped vagy előre domborodik a gerincvelő irányába. Amikor ez megtörténik, fájdalmat, idegkárosodást és bénulást okozhat.
Egy francia bulldog az átlagnál hajlamosabb az allergiára, ami bőrgyulladást okozhat.
Az allergia oka lehet környezeti (pl. pollen vagy poratka) vagy étel (pl. bizonyos gabonafélékre, búzára), de okozhatják paraziták (pl. bolha) is, ezért különösen oda kell figyelni a megfelelő etetésre és kezelésre, ami bár élethosszig szükséges, de csak így lehet kutyusod életminősége kielégítő. Mi nagyon tudatosan, gondosan egészséges egyedekkel tenyésztünk, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy betegségektől mentes kiskutyák szülessenek kennelünkben. Kiskutyáink átfogó orvosi vizsgálaton esnek át, de a fent említett, fajtajellemzők miatt, egész életükben fokozott figyelmet igényelnek.
Sok támadás éri a francia bulldog tenyésztőket, de a gazdik nincsenek tisztában, hogy ha ezt a fajtát választják, ezekkel a dolgokkal, bizony számolni kell. Szűrésekkel ellenőrizni lehet a jelenlegi állapotot bizonyos betegségek esetén, de nincs garancia arra, mi történik pl.1-3-8 év múlva.
Nálunk embereknél is lehetetlen egy betegséget előre jelezni, nemhogy egy házikedvencnél. Aki azt garantálja egy bucitulajdonosnak, hogy soha nem lesz beteg és 13 évesen békésen fog elaludni mellette, mondjuk ki őszintén az nagyon nem mond igazat.